Auktionen söndag 20 september 2020.

Klicka i respektive bild för att se den i större format.

Vill du ha information om våra auktioner? Prenumerera då på vårt nyhetsbrev!

Lokalen är anpassad
Lokalen var anpassad

Nu var det äntligen dags för auktion igen! Söndag 20 september kl. 11.00 ägde den rum med iakttagande av de bestämmelser som myndigheterna har fastställt p.g.a. Covid-19.

Därför kunde vi bara ta emot 50 personer i lokalen och kunde alltså inte ta emot hela sällskap, utan bara aktiva budgivare.

Handsprit fanns att tillgå i lokalen. Vi bad också att du stannar hemma om du har det minsta symptom på snuva, hosta eller feber!

Det blev heller ingen servering denna gång, utan vi hänvisade till Café Gläntebo, som har öppet några hundra meter från vår lokal.

Denna gång auktionerade vi bland annat ut:

  • Antikt slagbord
  • Hörnskåp Allmoge 2 st
  • Allmogeföremål
  • Gamla pumpar
  • Kuriosa
  • Stilvitrinskåp
  • Fina matsalsgrupper
  • Vacker hänglampa fotogen, Jugend
  • Andra fotogenlampor
  • Kristallkronor
  • Två 98-kubikare från 30-talet, Rex och Husqvarna
  • Verktyg
  • Maskiner
  • Goebelänglar
  • DJ-figurin
  • Spanska figuriner
  • Silverpokaler
  • Trumpet med väska
  • Gröna Anna, ett parti
  • Kryddställ
  • Karaffer
  • Kristallglas
  • Porslin
  • Gamla hundar och hästar
  • Tavlor, bl.a. marinmålning av C. F. Svensson
  • Mattor
  • Båtmotor
  • … samt mycket annat!
Antikt slagbord
Antikt slagbord.
Två hörnskåp - Allmoge.
Två hörnskåp Allmoge
Gamla detaljer
Gamla detaljer
Gamla pumpar
Gamla pumpar.
Interiörbild
Interiörbild.
Allmoge
Allmoge.
Interiörbild
Interiörbild.
Marinmålning av Christian Fredrik Svensson 1877. 86 X 54.
Gammal cykel
Gammal cykel.
98-kubikare Rex, 30-tal
98-kubikare Rex, 30-tal.
Husqvarna 98-kubikare, 30-tal
98-kubikare Husqvarna, 30-tal.
Figuriner med mera
Figuriner med mera.
Figuriner med mera
Figuriner med mera.
Silverpokaler
Silverpokaler.
Båtratt, klocka och barometer
Båtratt, klocka och barometer.
Diverse redskap
Diverse redskap.
Cyklar, TV med mera
Cyklar, TV med mera.
Porslin Gröna Anna
Porslin Gröna Anna.
Trumpet med väska
Trumpet med väska.
Matgrupp Alsterbro
Matgrupp Alsterbro.
Hänglampa fotogen, Jugend
Hänglampa fotogen, Jugend.
Interiörbild
Interiörbild.
Diverse, bl.a. verktyg och jordfräs
Diverse, bl.a. verktyg och jordfräs.