Vi köper dödsbon, antikt, hela eller delar av hem m.m. Kontant!

Auktionen söndag 20 september 2020.

Klicka i respektive bild för att se den i större format.
Lokalen är anpassad
Lokalen är anpassad.

Nu var det äntligen dags för auktion igen! Söndag 20 september kl. 11.00 ägde den rum med iakttagande av de bestämmelser som myndigheterna har fastställt p.g.a. Covid-19.

Därför kunde vi bara ta emot 50 personer i lokalen och kunde alltså inte ta emot hela sällskap, utan bara aktiva budgivare.

Handsprit fanns att tillgå i lokalen. Vi bad också att du stannar hemma om du har det minsta symptom på snuva, hosta eller feber!

Det blev heller ingen servering denna gång, utan vi hänvisade till Café Gläntebo, som har öppet några hundra meter från vår lokal.

Denna gång auktionerade vi bland annat ut:

  • Antikt slagbord
  • Hörnskåp Allmoge 2 st
  • Allmogeföremål
  • Gamla pumpar
  • Kuriosa
  • Stilvitrinskåp
  • Fina matsalsgrupper
  • Vacker hänglampa fotogen, Jugend
  • Andra fotogenlampor
  • Kristallkronor
  • Två 98-kubikare från 30-talet, Rex och Husqvarna
  • Verktyg
  • Maskiner
  • Goebelänglar
  • DJ-figurin
  • Spanska figuriner
  • Silverpokaler
  • Trumpet med väska
  • Gröna Anna, ett parti
  • Kryddställ
  • Karaffer
  • Kristallglas
  • Porslin
  • Gamla hundar och hästar
  • Tavlor, bl.a. marinmålning av C. F. Svensson
  • Mattor
  • Båtmotor
  • … samt mycket annat!

Se fler bilder HÄR!

Antikt slagbord
Antikt slagbord
Gamla pumpar
Husqvarna 98-kubikare
98-kubikare Husqvarna, 30-tal

Se fler bilder HÄR!

Vill du ha information om våra auktioner? Prenumerera då på vårt nyhetsbrev!

VAD VI GÖR

Vi köper och säljer:

  • Dödsbon
  • Antikviteter
  • Bohag
  • Hela, delar av hem m.m.

Vi värderar, packar, hämtar, utför auktioner, tömmer, röjer och ombesörjer städning.

VAD VI OCKSÅ GÖR

Vi hjälper er sälja hela och delar av hem mot provision:

  • Kontakta oss för prisuppgift.
  • Vi gör gärna hembesök för att förbereda en försäljning.
Nästa auktion

Nästa auktion blir:

  • Ej fastställd

Prenumerera!
Prenumerera på vårt nyhetsbrev, så för du meddelande om kommande auktioner med mera!
Vi kommer inte att använda din e-postadress till annat än dessa utskick! OBSERVERA att du kommer att få ett mejl där du måste bekräfta prenumerationen. Om du inte bekräftar får du inga utskick!