Hem

Auktionen lördag 31 juli 2021.

Klicka i respektive bild för att se den i större format.
Vi kan ta emot fler besökare i lokalen.
Vi kunde ta emot fler besökare i lokalen.

Så var det äntligen dags för auktion igen! Lördag 31 juli kl. 11.00 ägde den rum med iakttagande av de bestämmelser som myndigheterna har fastställt p.g.a. Covid-19.

Då auktionerades bland annat dödsboet efter David och Inger Hjelm, Tisäter i Dalsland, ut.

Vi kunde nu ta emot 80 personer i lokalen vilket var en förbättring mot tidigare. Möjlighet till förhandsbud fanns.

Det blev visning vid tre tillfällen. Dels en timma före auktionens början, kl. 10.00. Dels onsdag den 28 juli och dels torsdag 29 juli, båda dagarna mellan kl. 15.00 – 18.00.

Handsprit fanns att tillgå i lokalen. Vi bad också att du stannade hemma om du hade det minsta symptom på snuva, hosta eller feber!

Fri parkering! Kontant betalning!

Vi hade en enklare servering denna gång.

Denna gång auktionerades bland annat ut:

  • Brännförgylld takkrona, 18 ljus.
  • Majolikalampa, fotogen.
  • Ytterligare takkrona.
  • Exklusiv ekgrupp, 7 delar.
  • Salongsgrupp 9 delar (Gustaviansk stil).
  • Stor spegel, 1800-tal.
  • Kinaskåp
  • Barskåp, Kina.
  • Vitrinskåp, golvvas och golvlampa fotogen.
  • Bordsur m.m.
  • Lodregulator m.m.
  • Modellbilar för samlare.
  • Stilbyrå.
  • Möbler och mattor.
  • Sjömanskista, allmogekista och Windsorstolar.
  • Cirka 20 delar Rörstrandia.
  • Theservis BG.
  • Linne.
  • Franett stolar.
  • Utombordsmotorer, bl.a. Seagull.
  • … och mycket mycket mera!
Brännförgylld takkrona, 18 ljus.
Majolikalampa, fotogen.
Majolikalampa, fotogen.
Exklusiv ekgrupp, 7 delar.
Exklusiv ekgrupp, 7 delar med utsökta snideriarbeten.

Se fler bilder HÄR!

Vill du ha information om våra auktioner? Prenumerera då på vårt nyhetsbrev!

VAD VI GÖR

Vi köper och säljer:

  • Dödsbon
  • Antikviteter
  • Bohag
  • Hela, delar av hem m.m.

Vi värderar, packar, hämtar, utför auktioner, tömmer, röjer och ombesörjer städning.

VAD VI OCKSÅ GÖR

Vi hjälper er sälja hela och delar av hem mot provision:

  • Kontakta oss för prisuppgift.
  • Vi gör gärna hembesök för att förbereda en försäljning.